Om något inte står rätt till kan vi hjälpa dig

Perhelinja/Familjelinjen erbjuder organisationsbaserad och opartisk fritidsverksamhet, rådgivning och samtalshjälp för barn och unga i olika livssituationer i Åbo, Nystad, Letala och Kimitoön samt för deras familjer och närstående.

Perhelinja/Familjelinjens service är konfidentiell och avgiftsfri. Du kan vända dig till oss om du behöver råd eller få tala ut om något som bekymrar dig. Grubblar du över hur du ska orka i din nuvarande livssituation? Kanske du redan får hjälp men märker att du behöver ytterligare stöd? Då är Perhelinja/Familjelinjens tjänster avsedda just för dig. Eller är det kanske någon av dina nära och kära som du oroar dig för?

Vid Perhelinja/Familjelinjen arbetar utbildade yrkespersoner inom social- och hälsovårdssektorn som dagligen möter människor i mycket varierande livssituationer.

Service på svenska

Information om svenskspråkiga tjänster i Egentliga Finland
Regina Strandberg
tfn 040-732 3603
regina.strandberg@folkhalsan.fi
Folkhälsans Förbund

Rusmedel i familjer som väntar barn och småbarnsfamiljer (0–3 år)
Janette Silvan-Soini
tfn 050-406 0844
janette.silvan-soini@tuentu.fi
Öppenvårdsenheten Olivia, uppsökande arbete och lågtröskelarbete, Turun Ensi- ja Turvakoti ry

Ätstörningar
Sami Heimo
tfn 040-595 8542
sami.heimo@syliin.fi
Lounais-Suomen – Syli ry

4H-föreningen i Åbo, klubbar och kurser:
Jussi-Pekka Paija
tfn 050-522 7348
jussi-pekka.paija@4h.fi
4H-föreningen i Åbo

Information om frivilligarbete som riktar sig till barnfamiljer

Sportfadderverksamhet (Kimitoön och Åbo)
Julia Laapotti
tfn 050-514 4768
julia.Laapotti@pelastakaalapset.fi
Rädda Barnen rf

Familjefadderverksamhet (Kimitoön):
Saija Westerlund-Cook
tfn 044-788 6283
Saija.Westerlund-Cook@folkhalsan.fi
Folkhälsans Förbund

Arbete med invandrarmammor

Verksamheten Ipana-Messin tiistai-pysäkki (Nystad):
Minna Maanpää
tfn 045-7876 9443
minna.maanpaa@sateenkaarikoto.fi
Sateenkaari Koto ry