Perhelinjan apu on lähelläsi

Löydät kaikki alueesi palvelut ja työntekijät ajanvarauksesta. Jos haluat varata ajan anonyymisti, niin soita meille. Autamme sinua eteenpäin elämässä maksuttomasti ja luottamuksellisesti.

Vapaa-aika / Aktiviteetit

Avoimet kohtaamispaikat ja kerhot

Ipana-Messin avoin tiistaitoiminta 14.1-26.5.2020 (Uusikaupunki)

Kira Laaksonen
puh. 044- 2317296
kira.laaksonen@sateenkaarikoto.fi
Sateenkaari Koto ry
Kielet: suomi, englanti

Heidi Karvonen
puh. 044- 704 4401
heidi.karvonen@mll.fi
MLL Varsinais-Suomen piiri ry
Kielet: suomi, englanti

Laitilan Mukulavintin torstaitoiminta 6.2-14.5.2020 (Laitila)

Minna Maanpää
puh. 045-7876 9443
minna.maanpaa@sateenkaarikoto.fi
Sateenkaari Koto ry
Kielet: suomi, englanti, ruotsi

Outi Lehtinen
puh. 044- 0770952
outi.lehtinen@mll.fi
MLL Varsinais-Suomen piiri
Kielet: Suomi

Turun 4H- yhdistyksen kerhot ja kurssit (kaikki alueet)
Jussi-Pekka Paija
puh. 050- 5227348
jussi-pekka.paija@4h.fi
Turun 4H- yhdistys
Kielet: englanti, ruotsi

MLL:n perhekerhot ja muu toiminta (Vakka-Suomi)
Katja Rippstein
puh. 045 132 6736
katja.rippstein@mll.fi
MLL Varsinais-Suomen piiri
Kielet: suomi

Vapaaehtoistyö

Sporttikummi- toiminta (Kemiönsaari ja Turku)
Julia Laapotti
puh. 050- 5144 768
julia.Laapotti@pelastakaalapset.fi
Pelastakaa Lapset ry
Kielet: suomi, ruotsi, englanti

Perhekummitoiminta (Kemiönsaari ja Turku)
Katja Tamminen
puh. 045 112 7991
katja.tamminen@mll.fi
MLL Varsinais-Suomen piiri
Kieli: suomi

Mielenterveys- ja päihdetukihenkilö (Kemiönsaari, Laitila, Turku)
Sirpa Madsen
puh. 044- 793 0585
sirpa.madsen@vsfinfami.fi
Varsinais-Suomen Mielenterveysomaiset – FinFami ry
Kielet: suomi, englanti

 

Vanhemmuus

Vauva-aika, leikki-ikä ja murrosikä

Vauva-aika ja leikki-ikä

Johanna Franska (Turku)
puh. 040 551 9637
johanna.franska@mll.fi
MLL Varsinais-Suomen piiri
Kielet: suomi

Seija Pakarinen (Turku)
puh. 0400- 566 754
seija.t.pakarinen@gmail.com
Vanhemmuuden tuki ry
Kielet: suomi

Murrosikä (10-18- vuotiaat)

Tiina Lamminen (Turku, Laitila, Uusikaupunki)
puh. 044- 5355156
tiina.lamminen@vslj.fi
Linkki- toiminta
Kielet: suomi

Arjessa jaksaminen

Arkirytmit, säännöt, rajat, pelaaminen, oma jaksaminen

Vauva-aika ja leikki-ikä

Johanna Franska (Turku)
puh. 040 551 9637
johanna.franska@mll.fi
MLL Varsinais-Suomen piiri
Kielet: suomi

Seija Pakarinen (Turku)
puh. 0400- 566 754
seija.t.pakarinen@gmail.com
Vanhemmuuden tuki ry
Kielet: suomi

Murrosikä (10-18- vuotiaat)

Tiina Lamminen (Turku, Laitila, Uusikaupunki)
puh. 044- 5355156
tiina.lamminen@vslj.fi
Linkki- toiminta
Kielet: suomi

Ero

Teija Hallbäck-Vainikka (Kaikki alueet)
puh. 040-541 5294
teija.hallback-vainikka@yvpl.fi
Yhden vanhemman perheiden liitto ry
Kielet: suomi

Mielenterveys- ja päihdeomaiset

Sirpa Madsen (Kemiönsaari, Turku, Laitila)
puh. 044- 793 0585
sirpa.madsen@vsfinfami.fi
Varsinais-Suomen Mielenterveysomaiset – FinFami ry
Kielet: suomi, englanti

Päihteet

Vauvaa odottavat ja pikkulapsiperheet (0-3 v.)

Sari Lehto (Turku, Uusikaupunki, Laitila)
puh. 050-3799700
sari.lehto@tuentu.fi
Avopalveluyksikkö Olivian etsivän ja matalankynnyksen työ, Turun Ensi- ja Turvakoti ry
Kielet: suomi, englanti

Murrosikäiset (10-18- vuotiaat)

Tiina Lamminen  (Turku, Laitila, Uusikaupunki)
puh. 044- 5355156
tiina.lamminen@vslj.fi
Linkki- toiminta
Kielet: suomi

Päihdeomaiset

Sirpa Madsen (Kemiönsaari, Turku, Laitila)
puh. 044- 793 0585
sirpa.madsen@vsfinfami.fi
Varsinais-Suomen Mielenterveysomaiset – FinFami ry
Kielet: suomi, englanti

Syömishäiriöt

Sami Heimo (Kaikki alueet)
puh. 040- 5958542
sami.heimo@syliin.fi
Lounais-Suomen – Syli ry
Kielet: suomi, ruotsi, englanti

Väkivaltatyö

Lähisuhdeväkivalta

Pekka Härkönen (Turku, Uusikaupunki, Laitila)
puh. 050- 4688277
pekka.harkonen@tuentu.fi
Pilari/ Turun Ensi- ja Turvakoti ry
Kielet: suomi

Seksuaaliväkivalta

Marjut Keskitalo (Kaikki alueet)
puh. 050 4389883
marjut.keskitalo@mimmi.fi
Turun Tyttöjen Talo
Kielet: suomi, englanti

 

Muu toiminta

Veturointi- toiminta/ Lastensuojelun nuoret kokemusasiantuntijat 
Hanna Oikarinen (kaikki alueet)
puh. 044-562 0011
Auta Lasta ry
hanna.oikarinen@autalasta.fi
Kielet: suomi

Seikkailukasvatuksen soveltaminen kasvatus- ja kuntoutustyössä
Elina Heikkilä
KOTA- Lasten ja nuorten hyvinvointi ry
puh. 040 533 8098
elina.heikkila@kota.fi
kieli: suomi

Ruotsinkieliset palvelut ja toiminnot (Kemiönsaari)
Regina Strandberg
puh. 040-732 3603
regina.strandberg@folkhalsan.fi
Folkhälsans Förbund
Kielet: ruotsi, suomi