Yhteystiedot

Perhelinjan apu on lähelläsi

Löydät kaikki vastaanottotyötä koskevat palvelut ja työntekijät ajanvarauksesta. Jos haluat olla yhteydessä anonyymisti, niin soita meille. Autamme sinua eteenpäin elämässä maksuttomasti ja luottamuksellisesti.

piirretty kuva pyörästä

Vapaa-aika / Aktiviteetit

Avoimet kohtaamispaikat ja kerhot

Perhelinjan tiistaitoiminta Ipana-Messissä (Uusikaupunki) ja torstaitoiminta Mukulavintissä (Laitila)

Minna Maanpää
puh. 045-7876 9443
minna.maanpaa@sateenkaarikoto.fi
Sateenkaari Koto ry
Kielet: suomi, englanti, ruotsi

Selja Sillantaka
puh. 044 0770892
selja.sillantaka@mll.fi
MLL Varsinais-Suomen piiri
Kielet: suomi, englanti

Turun 4H- yhdistyksen kerhot ja kurssit
Jussi-Pekka Paija
puh. 050- 5227348
jussi-pekka.paija@4h.fi
Turun 4H- yhdistys
Kielet: englanti, ruotsi

MLL:n perhekerhot ja muu toiminta
Selja Sillantaka
puh. 044 0770892
selja.sillantaka@mll.fi
MLL Varsinais-Suomen piiri
Kielet: suomi, englanti

Vapaaehtoistyö

Sporttikummi- toiminta
Päivi Pääkkönen
puh. 050- 5144 768
paivi.paaakkonen@pelastakaalapset.fi
Pelastakaa Lapset ry
Kielet: suomi

Perhekummitoiminta
Katja Tamminen
puh. 045 132 6736
katja.tamminen@mll.fi
MLL Varsinais-Suomen piiri
Kieli: suomi

Mielenterveys- ja päihdetukihenkilö
Sirpa Madsen
puh. 044- 793 0585
sirpa.madsen@vsfinfami.fi
Varsinais-Suomen Mielenterveysomaiset – FinFami ry
Kielet: suomi, englanti

 

piirretty kuva perheestä

Vanhemmuus

Vauva-aika, leikki-ikä ja murrosikä

Vauva-aika ja leikki-ikä

Johanna Franska 
puh. 040 551 9637
johanna.franska@mll.fi
MLL Varsinais-Suomen piiri
Kielet: suomi

Seija Pakarinen 
puh. 0400- 566 754
seija.t.pakarinen@gmail.com
Elämäntaidon ja vanhemmuuden tuki ry
Kielet: suomi

Murrosikä (10-18- vuotiaat)

Tiina Lamminen 
puh. 044- 5355156
tiina.lamminen@vslj.fi
Linkki- toiminta
Kielet: suomi

piirretty kuva ihmisistä ja hammasrattaasta

Arjessa jaksaminen

Arkirytmit, säännöt, rajat, pelaaminen, oma jaksaminen

Vauva-aika ja leikki-ikä

Johanna Franska 
puh. 040 551 9637
johanna.franska@mll.fi
MLL Varsinais-Suomen piiri
Kielet: suomi

Seija Pakarinen 
puh. 0400- 566 754
seija.t.pakarinen@gmail.com
Elämäntaidon ja vanhemmuuden tuki ry
Kielet: suomi

Murrosikä (10-18- vuotiaat)

Tiina Lamminen 
puh. 044- 5355156
tiina.lamminen@vslj.fi
Linkki- toiminta
Kielet: suomi

 

piirretty kuva sydämestä, joka haljennut

Ero

Teija Hallbäck-Vainikka 
puh. 040-541 5294
teija.hallback-vainikka@yvpl.fi
Yhden vanhemman perheiden liitto ry
Kielet: suomi

piirretty kuva ihmisen päästä

Mielenterveys- ja päihdeomaiset

Sirpa Madsen
puh. 044- 793 0585
sirpa.madsen@vsfinfami.fi
Varsinais-Suomen Mielenterveysomaiset – FinFami ry
Kielet: suomi, englanti

piirretty kuva pullosta ja lasista

Päihteet

Vauvaa odottavat ja pikkulapsiperheet (0-3 v.)

Saana Ahola
puh. 050 3799400
saana.ahola@tuentu.fi
Avopalveluyksikkö Olivian etsivän ja matalankynnyksen työ, Turun Ensi- ja Turvakoti ry
Kielet: suomi

Murrosikäiset (10-18- vuotiaat)

Tiina Lamminen 
puh. 044- 5355156
tiina.lamminen@vslj.fi
Linkki- toiminta
Kielet: suomi

Päihdeomaiset

Sirpa Madsen 
puh. 044- 793 0585
sirpa.madsen@vsfinfami.fi
Varsinais-Suomen Mielenterveysomaiset – FinFami ry
Kielet: suomi, englanti

piirretty kuva ihmisen keskivartalosta jonka ympärillä nuolet

Syömishäiriöt

Sami Heimo
puh. 040- 5958542
sami.heimo@syliin.fi
Lounais-Suomen – Syli ry
Kielet: suomi, ruotsi, englanti

piirretty kuva nyrkistä

Väkivaltatyö

Lähisuhdeväkivalta

Pekka Härkönen
puh. 050- 4688277
pekka.harkonen@tuentu.fi
Pilari/ Turun Ensi- ja Turvakoti ry
Kielet: suomi

 

 

Seksuaalineuvonta ja seksuaaliväkivaltatyö  (13 -29-vuotiaille)

Marjut Keskitalo
puh. 050 4389883
marjut.keskitalo@mimmi.fi
Turun Tyttöjen Talo
Kielet: suomi

Muu toiminta

Veturointi- toiminta/ Lastensuojelun nuoret kokemusasiantuntijat 
Hanna Oikarinen (kaikki alueet)
puh. 044-562 0011
Auta Lasta ry
hanna.oikarinen@autalasta.fi
Kielet: suomi

Seikkailukasvatuksen soveltaminen kasvatus- ja kuntoutustyössä
Elina Heikkilä
KOTA- Lasten ja nuorten hyvinvointi ry
puh. 040 533 8098
elina.heikkila@kota.fi
kieli: suomi

Ruotsinkieliset palvelut ja toiminnot
Regina Strandberg
puh. 040-732 3603
regina.strandberg@folkhalsan.fi
Folkhälsans Förbund
Kielet: ruotsi, suomi

Lisätietoja

Lisätietoja hankkeen koordinoinnista ja toteutuksesta.

Sannan kuva

Sanna Jokinen

Hankekoordinaattori
044 5355 140
sanna.jokinen@vslj.fi

Siru Kaihua kuva

Siru Kaihua

Hanketyöntekijä
044 7355 103
siru.kaihua@vslj.fi